Warna w Bułgarii

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 12 luty 2014

Będąc na wakacjach Nad Morzem Czarnym nie sposób ominąć Warny. To wszak największy morski kurort Bułgarii pełny zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy

Bułgaria

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Warnie (fot. własna)

Planując wycieczki po Bułgarii nie zapomnijmy o Warnie (Varna). To trzecie co do wielkości miasto a zarazem największy kurort morski nad Morzem Czarnym. Historia tego miejsca jak domyślamy się jest niezwykle bujna. Dowodem jest zróżnicowana architektura, która właśnie dlatego może okazać się interesująca. Rzymskie budowle, resztki fortyfikacji bizantyjskich, cerkwie, mauzolea... Tak, to wszystko czeka tu na nas. Swój udział w historii Warny mamy również i my. Zapisaliśmy się na jej kartach historii za sprawą Władysława III (Wareńczyka) i bitwy która odbyła się 10 listopada 1444 roku. Ale powróćmy do teraźniejszości.


Przed przyjazdem warto przemyśleć trasę naszego zwiedzania. Musimy pamiętać, iż Warna to duże miasto. Zaplanujmy wycieczkę tak, abyśmy nie przegapili niczego cennego. Poświęćmy również chwilę by spędzić czas na plaży. Z samego wybrzeża rozpościera się wspaniały widok na Morze Czarne. Jednakże prawdziwym symbolem Warny jest bez dwóch zdań Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Nie sposób jej nie zauważyć. W słoneczny dzień jej kopuły błyszczą niczym gwiazdy. A w środku czekają już na nas piękne freski. Niewątpliwie każdy kto był w Warnie tę budowlę pamięta. Prawdziwy zabytek narodowy. Pojawia się na większości pamiątek przygotowanych dla turystów.
A może ruiny term rzymskich? Pamiątka po panowaniu cesarza rzymskiego Antoninusa Piusa w II w n.e. Bardzo wiele atrakcji czeka na nas także w okolicach parku nadmorskiego tj. muzeum przyrodnicze, delfinarium, akwarium, terrarium, zoo. Należy dodać, iż już sam park jest prawdziwym rarytasem. Ciągnie się wzdłuż bulwarów i jest tym największym w Warnie.
W Warnie czeka na nas także Muzeum Archeologiczne a tam czyste złoto, podobno najstarsze oraz pamiątki z czasów Traków, Rzymian. Nie powinniśmy także przegapić mauzoleum wcześniej wspomnianego króla. Spacerując uliczkami Warny zwróćmy również uwagę na Operę. Czerwony budynek wyróżnia się wśród jasnych, zdobionych kamienic.

Warna jest niewątpliwie ciekawym miejscem na mapie wycieczek. Połączenie tradycji z nowoczesnością. Oprócz dużej dawki historii zapewnia także urokliwe miejsca do plażowania i spacerowania. Pięknie zdobione kamienice znajdujące się w samym centrum aż zachęcają do fotografowania. Bez trudu znajdziemy także miejsce by zjeść jakiś ciepły posiłek czy wypić kawę.

Zdjęcia Warny
Położenie i mapa Warny


Wyświetl większą mapę