Będąc na wczasach w bułgarskim Słonecznym Brzegu koniecznie musimy wybrać się na wycieczkę do Nessebaru. To nie tylko jedno z najstarszych miast Bułgarii, ale także jeden z największych skarbów historycznych Bałkanów. Miasto oferuje wszystko – od zwiedzania antycznych pozostałości po atrakcje nocnego życia, a jego magiczna atmosfera sprawia, że trudno się z nim pożegnać.
- Nessebar - Wycieczka, której nie można pominąć
- Informacje praktyczne o Nessebarze
- Pierwsze wrażenia – brama do przeszłości
- Spacer po Starym Mieście – miasto cerkwi i brukowanych ulic
- Najciekawsze zabytki Nessebaru
- Nessebar dziś – nowoczesność w cieniu historiia
- Nessebar - Miasto, które się pamięta
- Zdjęcia Nessebaru
- Położenie i mapa Nessebaru
Spis treści:

Nessebar (fot. własna)
Informacje praktyczne o Nessebarze
Kategoria | Informacja |
---|---|
Kraj | Bułgaria |
Region | Obwód Burgas |
Dawne nazwy | Menebria, Mesembria |
Odległość od Słonecznego Brzegu | ok. 4 km, spacerem plażą lub autobusem |
UNESCO | Wpisane na listę światowego dziedzictwa w 1983 roku |
Powierzchnia Starego Miasta | ok. 0,85 km długości i 0,35 km szerokości |
Język | Bułgarski |
Waluta | Lew bułgarski (BGN) |
Środek transportu | Autobus, spacer, rower, rejs łodzią |
Pierwsze wrażenia – brama do przeszłości
Na naszej mapie wycieczek po Bułgarii nie może zabraknąć Nessebaru. Nessebar, Nesebyr, Nesebar, Nesebur... – ci, którzy już tam byli, wiedzą, że to prawdziwy skarb, perełka Bułgarii. Miasto leży tuż przy Słonecznym Brzegu, a dojazd autobusem kosztuje zaledwie kilka lewa. Można też dojść piechotą, spacerując wzdłuż plaży i ciesząc się widokiem morza. To niezwykle malownicze miasteczko zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Najstarsze miasto Bułgarii, a jednocześnie jedno z najstarszych osiedli Europy – miejsce, gdzie historia spotyka się ze współczesnością. To muzeum pod gołym niebem.
Stare miasto to zaledwie 850 m długości i 350 m szerokości. Współczesne życie Nessebaru toczy się dzisiaj w nowej części miasta. Yachty, wędkarstwo, wypożyczenie rowerów, sporty wodne... to wszystko oferuje nam miasto, oprócz oczywiście dużej dawki kultury i tradycji. Z pewnością nikt nie będzie się tam nudził.
Spacer po Starym Mieście – miasto cerkwi i brukowanych ulic
Nasuwa się teraz pytanie co właściwie warto tam zobaczyć? Czy kolekcja kamiennych budynków może być interesująca? Już odpowiedzią powinien być fakt, iż ta unikatowa kolekcja znalazła się na liście UNESCO. To takie muzeum w plenerze. No to zaczynamy...
Antyczna część miasta Nessebar (dawna nazwa Menebria i Mesembria) położona jest właściwie na skalistym półwyspie. Historia tego miejsca jest niezwykle bujna. Trakowie, Grecy, Rzymianie, Turcy... wygląda na to że już oni dostrzegli walory tego miejsca długo jeszcze przed nami. Jednak dodać trzeba że zupełnie z innych powodów, że lokalizacja tego miejsca to prawdziwa żyła złota – doskonała pod kątem handlu i żeglugi. Miasto z uwagi na swoją lokalizację na mapie, przez długi czas stanowiło ważne miejsce handlu.
Nesebar przywita nas pasem ruin pradawnych murów, jeszcze sprzed 1500 lat. Są tak jakby kurtyną w teatrze... nadal nie wiemy co czeka nas dalej. Wąskie uliczki, schody, schodki, drewniane i kamienne domy, liczne stragany, stukot obcasów na brukowym chodniku... i wszędzie zapach olejku różanego. Można się faktycznie zapomnieć. Niezwykle urokliwy Nesebyr jest czasem nazywany miastem z największą liczbą kościołów przypadających na jednego mieszkańca. Części z nich niestety nie będziemy mogli już dzisiaj zobaczyć. Po ich latach świetności pozostały już tylko ruiny. Szwendając się krętymi uliczkami z pewnością nie przegapimy Cerkwi św. Jana Chrzciciela czy Cerkwi Bogurodzicy. Budowane w różnym okresie czasu dlatego gołym okiem zauważymy różnice architektoniczne.
Może będziemy mieli szczęście i trafimy akurat na koncert czy występ lokalnego muzyka. Jednym z najpiękniejszych zabytków Bułgarii jest Cerkiew Chrystusa Pantokratora z XIII w. i jak się można dobrze domyślić odnajdziemy go właśnie w Nesebarze. Połączenie białego kamienia i czerwonej cegły robi bez wątpienia wrażenie. Taki skarb a ochrony nie widać.
Najciekawsze zabytki Nessebaru
Podczas spaceru po Nessebarze nie sposób przegapić tych niezwykłych miejsc:
- Zabytkowe cerkwie i świątynie:
- Cerkiew św. Jana Chrzciciela (XI w.) – kamienna budowla z widocznymi wpływami bizantyjskimi
- Cerkiew Chrystusa Pantokratora (XIII–XIV w.) – jeden z najpiękniejszych zabytków całej Bułgarii, z unikalną elewacją z czerwonej cegły i białego kamienia
- Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy Eleusa (VI w.) – ruiny
- Cerkiew św. Zofii (Stara Metropolia) – monumentalne ruiny dawnej bazyliki z V wieku
- Inne atrakcje:
- Zachowane fragmenty murów obronnych – świadectwo dawnego systemu fortyfikacyjnego
- Wiatrak (młyn) z XVIII wieku – samotnie stojący na grobli, często fotografowany symbol Nessebaru
- Amfiteatr – dziś scena dla koncertów i lokalnych występów
- Muzeum Archeologiczne Nessebaru – z eksponatami sięgającymi epoki brązu
Nessebar dziś – nowoczesność w cieniu historii
Choć Stare Miasto to esencja dziedzictwa kulturowego, to współczesny Nessebar tętni życiem. Nowa część miasta to miejsce, gdzie znajdziemy:
- nowoczesne hotele i apartamenty,
- lokalne restauracje z owocami morza,
- przystanie jachtowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego,
- rowery, skutery, łodzie wycieczkowe.
Wieczorami w mieście często odbywają się koncerty i występy – zarówno zorganizowane, jak i spontaniczne popisy ulicznych artystów. Spacerując promenadą, można usłyszeć bułgarskie pieśni i zobaczyć tradycyjne tańce.
Nessebar - Miasto, które się pamięta
A na sam deser może spacer wybrzeżem? Ostatnie spojrzenie na niczym niewzruszone kamienno-drewniane domy. Jakby nie widziały tłumów turystów i tych paparazzich co ich uwieczniają na swoich fotografiach każdego dnia. I samotny zabytkowy XVIII-wieczny wiatrak – jak strażnik historii – jednych wita, drugich żegna... Nessebar to nie tylko miasto. To stan ducha, lekcja historii i podróż w czasie. Miasto, które zostaje w pamięci i do którego – jeśli tylko się da – warto wracać. Warto tam być...